OPETH - The Last Will And Testament
Návrat niekam k "Ghost Reveries" so zvukom posledných albumov. Stávka na istotu, ktorá však za vrcholmi tvorby zaostáva. Navyše, mňa osobne rozprávač pri sústredenejšom posluchu tohto koncepčného albumu irituje.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Po nedávné recenzi New Yorských schizofreniků YEAH YEAH YEAHS si dovolím ještě jednou zabrousit mimo metal, tentokráte do vod nasládlé britské pop-rockové scény. Všichni znáte v poslední době médii notně protěžované COLDPLAY, jejichž nijak komplikovaná, ale rádiově vděčná hudba je skvělým vývozním artiklem ostrovní hudební scény. Ale jsou tu i „méně“ známí KEANE, jejichž klip ke skladbě „Everybody’s Changing“ právě okupuje MTV. Tato trojice ze Sussexu produkuje velmi (podle mnohých až příliš) podobnou hudbu té, kterou se tak úspěšně ve světě prezentují právě COLDPLAY. Navíc mají KEANE jednu velmi osobitou zvláštnost, jedná se totiž o kytarovou hudbu bez skutečné kytary. Smích? Ne, ne, smích není na místě. I přes tuto podivnou absenci reálné kytary je totiž jejich hudba neoddiskutovatelně zařaditelná právě do britské kytarové scény. Ostatně, alespoň při živých vystoupeních si KEANE hostující kytarou vypomáhají. Jinak dělá veškerou „černou“ práci basa, jejíž zvuk v kontrastu s klavírem a klávesami vytváří charakteristicky smutný sound.
To co dělá KEANE tolik podobné slavnějším COLDPLAY je především vokál Toma Chaplina, jehož barva hlasu a částečně i plačtivě vzlykavý projev opravdu značně připomíná Chrise Martina. Na rozdíl od svého proslulejšího kolegy však Tom disponuje velmi přesvědčivým hlasem skutečně zdatného zpěváka (místy, třeba v deváté „Sunshine“ mi jeho projev dokonce připomněl Stevena Wilsona z PORCUPINE TREE) a i jeho občasné přeskoky do vysokého „hlavového“ tónu nevyznívají protivně. KEANE nejsou žádnými inovátory a díky zařazování mezi napodobitele COLDPLAY se často pochybuje i o jejich vlastní tváři. Narozdíl od svých „větších bratříčků“ však nabízejí dojímavé hity, které jsou velmi uvěřitelné a ve kterých promyšlený útok na city překvapivě funguje i u mě, přestože jinak tyhle nasládlé patetické snahy o hitovost nemá rád. To, čím si mě KEANE získali, je jejich jednoduše plynoucí hudba často evokující harmonickou rockovost a snad až post doomový smutek, tak jak ho známe třeba z posledních alb ANATHEMY.
Slabinou alba je obecná bolavá pata celé britpopové scény, tedy jednoduchá nasládlá líbivost, která často sklouzává až do kýčovitosti. Absence zajímavě neotřelých motivů je ale v tomto případě vyvážena silnou emotivností a příjemnou hitovostí. KEANE tak balancují na hranici popové „sračkovitosti“ a zajímavé pop-rockové, se sebezapřením píši, alternativy (ono ve skutečnosti o žádnou alternativu nejde, ale jak mám vyjádřit příslušnost skupiny k „druhé“ lize britské populární scény?). Jejich deska se dá považovat za jakousi fůzi líbivosti a namyšlenosti COLDPLAY, neukojené zpupné ambivalentnosti RADIOHEAD a ponuré náladovosti současné ANATHEMY. Ve třetí skladbě „Bend And Break“ slyším i podobnost s MANIC STREET PREACHERS. Ta přirovnání ale berte s velkou rezervou, transparentně zřejmá je pouze výrazová i zvuková příbuznost s COLDPLAY, zbytek je někde na úrovni mých pocitů.
KEANE nejsou pro metalisty ani pro opravdové rockery, ale mohou být dobrou volbou pro všechny, kteří hledají nějaké doplnění COLDPLAY a je jim blízká sladká malátnost britské pop-rockové scény.
Pokud máte rádi COLDPLAY, můžete s klidem sáhnout i po KEANE, v první chvíli vás možná až zarazí přílišná podobnost obou skupin, ale KEANE nejsou pouze plagiátoři, mají svou vlastní tvář „kytarovky bez kytary“, která sice není přehnaně originální, ale pro mnohé může být snad i zajímavější než ta slavných COLDPLAY.
7 / 10
Tom Chaplin
- vokál
Tim Rice-Oxley
- klavír, klávesy, basa
Richard Hughes
- bicí
1. Somewhere Only We Know
2. This Is the Last Time
3. Bend and Break
4. We Might as Well Be Strangers
5. Everybody's Changing
6. Your Eyes Open
7. She Has No Time
8. Can't Stop Now
9. Sunshine
10. Untitled 1
11. Bedshaped
Bedshaped (singl) (2004)
Somewhere Only We Know (singl) (2004)
Hopes And Fears (2004)
This Is The Last Time (singl) (2003)
Everybody's Changing (singl) (2003)
Wolf At The Door (singl) (2001)
Call Me What You Like (singl) (2000)
Vydáno: 2004
Vydavatel: Universal Island Records
Produkce: Andy Green a KEANE
Studio: Sterling Sound
-bez slovního hodnocení-
Návrat niekam k "Ghost Reveries" so zvukom posledných albumov. Stávka na istotu, ktorá však za vrcholmi tvorby zaostáva. Navyše, mňa osobne rozprávač pri sústredenejšom posluchu tohto koncepčného albumu irituje.
V jisté BDM RPG hře vytváříte ultimátní postavu a její charakteristiky definujete následovně: Násilí: 100%, Technické skills: 100%, Skladatelská inteligence: 100%, Šarm: 100%, Oddanost 100%, Laskavost: 0%. Do kolonky "Jméno" pak vyplníte: DEFEATED SANITY.
Už poněkolikáté zní otázka stejně: Zničil Einar Solberg další desku jinak velice talentované kapely? Odpověď zní: Zase to zvládl. Jeho hlasový projev je jak chilli. Koření. Měl by se používat citem. Když se tam toho najebe hodně, nedá se to žrát.
Hele, Blake Judd ještě žije. Enfant terrible (ale současně i schopný skladatel) US blacku je (znovu) zpět a tentokráte doručuje tradičněji pojatou kolekci. Šlape mu to dobře, tělo už má sice životem zhuntované, mysl však zůstává stále čerstvá.
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.